بسم الله الرحمن الرحیم

واکاوی نقش بسیج در پاسداری از امنیت در گفت و گو با صاحب نظران

بسیج چشم بیدار ملت است

 

یکی از ماموریت های بسیج در کنار ماموریت های مختلف آن- حضور و ایفای نقش در عرصه مقابله با تهدیدات امنیتی و کمک به حفظ امنیت پایدار است که در این خصوص از آغازین روزهای انقلاب اسلامی تاکنون در برهه های مختلف به ایفای نقش پرداخته است. یکی از مصادیق حضور بسیج در برقراری امنیت را می توان در مقابله با فتنه پس از انتخابات 88 مشاهده کرد. در این مجال دیدگاه های تعدادی از صاحب نظران و متولیان امور دفاعی و امنیتی را در خصوص نقش بسیج در امنیت پایدار می خوانید:

12شهید بسیج برای مهار فتنه

 

زهره الهیان- نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان این که نیروهای مخلص بسیجی همواره متعهد به نظام و انقلاب بوده اند- می گوید: بسیج در رند برقراری امنیت در شهرها و حتی مناطق مرزی کشور نقش بسیار موثری را ایفا کرده است و اگر به دنبال بومی کردن امنیت در شهرها و نقاط مرزی هستیم- عزیزان بسیجی می توانند- به بهترین نحو در این موضوع یاری رسان باشند. وی ادامه می دهد: تجاربی که در مناطق مختلف کشور در پرتو حضور بسیج در برقراری امنیت به دست آمده- گواه این ادعا است که این ارگان مردمی- توان برقراری امنیت را در نقاط مختلف کشور داراست. الهیان در ادامه با اشاره به وقایع بعد از انتخابات و نقش امنیتی بسیج اظهار می دارد: در اتفاقات تلخ سال گذشته- شاهد بودیم که نیروهای متعهد بسیجی- در جهت شناسایی گروه های معاند و خنثی سازی فتنه ها تا پای جان ایستادند و با توجه به بررسی کمیسیون امنیت مجلس- مجموعه بسیج 12 شهید را در راه برقراری امنیت هم وطنان تقدیم کرد. وی می افزاید: البته خسارت های فراوانی نیز به این عزیزان وارد شده و تعداد زیادی از بسیجیان نیز توسط آشوبگران مجروح شدند. الهیان با بیان نقش موثر بسیج در برقراری امنیت کشور پس از آشوب فتنه گران معتقد است: نیروهای بسیجی به دلیل دغدغه ای که برای حفظ نظام و آرمان های انقلاب در خود احساس می کنند با تلاش های شبانه روزی آرامش و امنیت را برقرار کردند و با توجه به حضور موفق در این عرصه- بنا داریم از خانواده شهدای بسیج قدردانی به عمل آوریم- اگرچه که بسیجیان در برابر این همه ایثار و فداکاری توقع تجلیل ندارند.

                  

 بسیج مرجع اصلی حفظ امنیت

امیر پورشاسب- معاون بازرسی ستاد کل نیروهای مسلح نیز با اذعان به این که بسیج مرجع اصلی امنیت کشور است- می گوید: در بسیاری از کشورها- شاهدیم که مرجع اصلی امنیت- دولت- اقتصاد و یا نیروهای انتظامی می باشند- اما در کشور ما بسیج در هر صحنه ای که وارد می شود- می تواند مرجع امنیت باشد. وی با اشاره به این که بسیج- چیزی جدای از توده های مردم نیست- اضافه می کند: همان مردمی که در هشت سال دفاع مقدس برای دفاع از انقلاب در جبهه ها حضور پیدا کردند- امروز نیز با تدبیر مقام معظم رهبری هر زمان که نیاز باشد برای حفظ امنیت داخلی وارد عمل می شوند. این فرمانده ارشد نظامی ادامه می دهد: بسیج به مانند اقیانوسی است که دشمن در وسعت و عظمت آن غرق می شود و تنها نیروهای خودی هستند که در این اقیانوس پهناور رهایی می یابند. امیر پورشاسب با اشاره به وقایع تلخ سال گذشته خاطر نشان می کند: در فضای پرالتهاب پس از انتخابات- بسیج با وجود شبهاتی که در خصوص نقش آن در ایجاد امنیت داخلی کشور از سوی فتنه گران به وجود آمده بود- با بصیرت و آمادگی مثال زدنی چنان وارد میدان شد که اکنون پس از گذشت ماه ها می توان به ووح اثرات آرامش و امنیت را درجامعه مشاهده کرد آرامشی که زمینه بصیرت را در میان افراد به وجود آورد و فضایی را فراهم کرد تا ملت در فضای غبار آلود فتنه حق را از باطل تشخیص دهند.

 

 مظلومیت بسیج در هیاهوی فتنه

 

دکتر علیرضا زاکانی- نماینده مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به این که بسیج استراتژی بقای انقلاب است- می گوید: بسیج تنها تشکل سامان یافته در درون نظام است که هر چه انسجام و گستره حضور مردم در آن بیشتر باشد- قوام و استمرار انقلاب را در پی دارد. وی در ادامه- با اشاره به نقشبسیج در عرصه های مختلف نظام می افزاید: یکی از عرصه های حضور بسیج- مسئله انتخابات با تابلوی ثابت بی طرفی و عدم گرایش به کاندیدایی خاص است و همان طور که در سال گذشته شاهد بودیم- این نیروی مردمی در جهت ایجاد شور و نشاط انتخاباتی تلاش بسیاری کرد. وی در خصوص حضور بسیج در عرصه های امنیتی نیز می گوید: در وقایع تلخ سال گذشته- عده ای سعی کردند با اردوکشی خیابانی امنیت کشور را به مخاطره اندازند- اما بسیج به درخواست نیروی انتظامی وارد ماجرا شد و با مدیریتی قوی- فتنه را خنثی کرد. وی ادامه می دهد: حضور بسیج در عرصه هایی که خطر امنیتی کشور را تهدید می کند – همراه با ساز و کارهایی مبتنی بر نیاز است و بسیج نیز در حوادث سال گذشته- با اقتدار و حضوری سراسر آمادگی ایفای نقش کرد. اگرچه که در بسیاری از صحنه ها مظلوم واقع شد.

 

 دفاع مردم از بسیج در 9 دی

 

در ادامه مجتبی شاکری- عضو جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی نیز با این که بسیج- قشر پیشتاز مردم است- می گوید: محدود کردن بسیج تنها به مقابله با دشمن خارجی در مرزها- تعریفی ناقص و خطرناک است. چرا که نیروها برای مقابله با دشمن خارجی همیشه آماده هستند. وی ادامه می دهد: اما در خصوص بسیج که دریای گسترده از انسان های علاقمند به انقلاب است- هرجا که رهبری- اعلام خطر نمایند و امنیت داخل و خارج کشور مورد هجوم قرار گیرد- به عنوان قشر پیشتاز مردم وارد عمل می شود. شاکری در ادامه با اشاره به متفاوت بودن فتنه سال 88 با توطئه های گذشته دشمن نسبت به نظام جمهوری اسلامی معتقد است: فتنه ای که در سال 88 پس از انتخابات رخ داد- از ویژگی هایی برخوردار بود که تمام مولفه های جنگ نرم در آن دیده می شد. به خصوص این مسئله بعد از اعترافات بازداشت شدگان و اقرار دستگاه های اطلاعاتی آمریکا- نمود بیشتری پیدا کرد. وی ادامه می دهد: و در این میان آشکار شد که مجموعه ضد انقلاب- سلطنت طلبان و سکولارها  همراه با فتنه گران داخلی- مجموعه سایبری را با بهره گیری از امکانات مالی و تجهیزاتی استکبار در اختیار داشته و توانستند فتنه 88 را رقم زنند. شاکری با بیان این که مسئولان نظام در مقابل توطئه پس از انتخابات حرکت برنامه ریزی شده ای نداشتند- می گوید: متاسفانه قبل از شروع فتنه- مسئولان اجرایی کشور تذکرات سپاه را در خصوص خطر توطئه گران جدی نگرفتند و با این وصف- اغتشاشات گسترش پیدا کرد. عضو جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی- با اشاره به ورود بسیج در جهت دفاع از آرمان های انقلاب اسلامی در برابر آشوب فتنه گران- اظهار می دارد: در شرایط بحران زده کشور- بسیج در کنار مردمی که حیثیت انتخابات را مورد حمله دیده بودند به میدان آمد تا توطئه دشمنان را خنثی سازد. وی در پایان می گوید: در نهایت مردم با خلق حماسه های 9 دی و 22 بهمن از مظلومیت بسیج دفاع کردند.

 

بسیج چشم بیدار ملت

امیر سرتیپ سلامی- جانشین معاونت اطلاعات و عملیات ستاد کل نیروهای مسلح نیز با اشاره به این که بسیج نیرویی است که از درون ملت شکل می گیرد- می گوید: بسیج یک نیروی وظیفه نیست که دارای ساعت مشخص جهت خدمت گزاری باشد- بلکه در همه لحظه ها این آمادگی را درد تا برای ایجاد امنیت و آرامش وارد عمل شود و در یک جمله می توان بسیج را چشم بیدار ملت نامید. وی با بیان این که بهترین روش برقراری امنیت در سطح کشور- مردمی کردن امنیت است- می افزاید: باید مسئله برقراری امنیت را به خود مردم بسپاریم و با این وصف- بسیج که از میان توده مردم شکل می گیرد-می تواند به عنوان ستون و محور اصلی امنیت جامعه باشد. امیر سرتیپ سلامی در ادامه با تقسیم امنیت به دو حوزه داخلی و خارجی اظهار می دارد: در محور داخلی- بحث امنیت شامل حفظ و حراست از مردم در برابر اشرار و زورگویان می باشد و در حوزه خارجی- حفاظت از کیان و استقلال کشور در برابر تجاوزکاران بیگانه را در بر می گیرد که در هر دو صورت بسیج با اقتدار می تواند وارد عرصه شود و امنیت را به بهترین نحو برقرار سازد. وی در پایان در خصوص عملکرد بسیج در فتنه سال 88 می گوید: بحث برقراری امنیت برعهده نیروی انتظامی بود و بسیج هم به کمک ناجا آمد و به خوبی نیز به وظیفه خود عمل کرد. اما باید توجه کرد که حتما حضور جوانان بسیجی در چنین عرصه های حساسی باید با هدایت باشد تا بهانه به دست دشمنان داخلی وخارجی داده نشود.

 

منبع: هفته نامه صبح صادق- 31 خرداد 1389

 تاريخ : یکشنبه ٢٤ امرداد ۱۳۸٩ | ۳:٢٢ ‎ق.ظ | نویسنده : فدایی رهبر | نظرات ()

شهرداری که سلطنت می کرد!

آشنایی با حزب کارگزاران سازندگی- 5

 

در قسمت گذشته با چهره متنفذ عطاءالله مهاجرانی و نقش آفرینی وی در حزب کارگزاران آشنا شدیم. اینک به دومین شخصیت تاثیرگذار حزب که سمت دبیرکلی آن را نیز به عهده داشته- خواهیم پرداخت.

غلامحسین کرباسچی:

از کرباسچی به عنوان مبتکر و بنیانگذار حزب کارگزاران یاد می شود که در حال حاضر سمت دبیرکلی این حزب را بر عهده دارد. وی در سال 1332 در قم متولد شد و دارای تحصیلات حوزوی و دانشگاهی می باشد. در زمان طاغوت به مدت 3 سال در زندان به سر برد- مسئولیت های متعددی را بعد از انقلاب عهده دار بود که از آن جمله مسئولیت استانداری اصفهان و نمایندگی امام در ژاندارمری را می توان نام برد.  

 ادامه مطلب
تاريخ : یکشنبه ۱٠ امرداد ۱۳۸٩ | ۱:۱۸ ‎ق.ظ | نویسنده : فدایی رهبر | نظرات ()

از میزان تا جرس (قسمت2)

آشنایی با حزب کارگزاران سازندگی-4

 

مهاجرانی که سیاست های فرهنگی دولت اصلاحات را اجرا می کرد برای جبران تعطیلی روزنامه ای زنجیره ای- مکانیسمی را پیش بینی کرده بود که در صورت تعطیلی و یا توقیف مطبوعات ساختارشکن- با حداقل زمان ممکن به دست اندگاران همان مطبوعات مجوز روزنامه ای دیگر بدهند. در مقابل این امتیاز برای نشریات دوم خردادی- نشریات ارزشی به سختی و طی مدت طولانی موفق به اخذ مجوز می شدند. بهنود در این باره می گوید:  

 

 ادامه مطلب
تاريخ : جمعه ۸ امرداد ۱۳۸٩ | ۳:٤٦ ‎ق.ظ | نویسنده : فدایی رهبر | نظرات ()

از میزان تا جرس

آشنایی با حزب کارگزاران سازندگی-3

 

اعضای برجسته هر حزب که معمولآتشکیل دهندگان آن هستند نقش تعیین کننده ای در پایه گذاری- تداوم و جهت دهی و هدایت کلی حزب و اعضای آن بر عهده دارند. این امر در مورد حزب دولت ساخت کارگزاران هم صدق می کند. در ابتدای شکل گیری متنفذین حزب کارگزاران عبارت از: غلامحسین کرباسچی- عطاءالله مهاجرانی- سید حسین مرعشی- محمد هاشمی- محمد عطریانفر- علی هاشمی و.... بوده اند که بررسی عملکرد و معرفی برخی از آنها ما را در شناخت هر چه بیشتر این تشکل کمک خواهد کرد.

عطاءالله مهاجرانی:                  

او یکی از جنجالی ترین اعضای حزب طی سال های اخیر می باشد. وی در سال 1333در اراک متولد و در سال 1352 وارد دانشگاه اصفهان شد ودر سال 1356 فارغ التحصیل و بلافاصله در دانشگاه شیراز در رشته تاریخ و فرهنگ ایران به ادامه تحصیل پرداخت.

 ادامه مطلب
تاريخ : چهارشنبه ٦ امرداد ۱۳۸٩ | ٦:٥۸ ‎ب.ظ | نویسنده : فدایی رهبر | نظرات ()

توسعه یا انسداد سیاسی

آشنایی با حزب کارگزاران سازندگی-2

 

تاریخچه و زمینه های شکل گیری

در قسمت قبل به بررسی نقش تکنوکرات های مسلمان به عنوان اولین زمینه شکل گیری حزب کارگزاران سازندگی پرداختیم اینک به واکاوی دوران سازندگی و تاثیر آن در تشکیل این حزب می پردازیم

 

 

 

 ادامه مطلب
تاريخ : سه‌شنبه ٥ امرداد ۱۳۸٩ | ٢:۳٧ ‎ق.ظ | نویسنده : فدایی رهبر | نظرات ()
  • آنک بات | پارس خودرو