امام زمان (عج)

  الف) غیبت صغری

این غبیت از سال 260هق تا سال 329 بود. در این فاصله نواب خاص او به نمایندگی از آن حضرت , رسالت وساطت میان امت و امام را بر عهده داشتند. اسامی آن به ترتیب عبارت است از: "عثمان بن سعید عمری" , "ابوالقاسم حسین بن روح نوبختی" و "علی بن محمد سمری".

چند روز به مرگ چهارمین نایب خاص امام عصر (عج) مانده بود که از جانب آن حضرت به وی ابلغ شد تا شش روز دیگر زندگی را بدرود خواهد گفت و پس از وی هیچ کس نیابت خاصه نخواهد داشت.

 

ب) غیبت کبری

این غیبت از سال 329 هق پس از در گذشت آخرین نایب امام عصر (عج) آغاز شد و تا کنون ادامه دارد  و تا وقتی که زمینه ظهور فراهم نشود ادامه خواهد یافت. پیامبر اسلام (ص) در حدیثی فرمودند: "اگر از دنیا جز یک روز باقی نمانده باشد , خداوند آن روز را به قدری طولانی خواهد کرد تا مهدی از فرزندان من ظهور کرده و دنیا را از عدل و داد پر کند , چنان که از ظلم و جور پر شده باشد"

 

    راز غیبت

مساله غیبت امام زمان (عج) را می توان از رازهای غیبی خدا دانست که آگاهی بر حقیقت و اسرار آن فراتر از توان و ظرفیت فکر بشری است ولی از آن جا که همه افعال الهی مشتمل بر حکمت و مصلحت است غیبت حضرت مهدی (عج) به طور حتم بر اساس مصلحت و حکمت خواهد بود هر چند بشر از درک کامل آن ناتوان باشد. بنابراین پس از اثبات حکمت و عدل خدا و لزوم وجود امام و عصمت او در مساله غیبت با مشکلی مواجه نخواهیم شد و اصولا نیازی به بحث تفصیلی در این باره نیست زیرا علم اجمالی به این که این کار حکیمانه و عادلانه بوده و دربرگیرنده مصلحت عمومی بشر است برای اعتقاد به آن کافی است. چنان که عبد الله بن فضل هاشمی (راوی حدیث) می گوید: از امام صادق (ع) شنیدم که فرمود: برای صاحب این امر غیبتی مقرر شده که باید به آن عمل کند و در زمان غیبت او اهل باطل دچار تردید می شوند. به امام گفتم: فدایت شوم این غیبت برای چیست؟ امام پاسخ داد: برای امری است که ما اجازه نداریم علتش را بیان کنیم. عرض کردم: پس حکمت الهی در غیبت او چیست؟ حضرت فرمود: حکمت آن جز پس از ظهورش آشکار نخواهد شد چنان که حکمت سوراخ کردن کشتی و کشتن جوان و ساختن دیوار به وسیله خضر برای موسی روشن نشد مگر هنگامی که می خواستند از هم جدا شوند. ای پسر فضل! موضوع غیبت سری از اسرار خدا و غیبی از غیوب الهی است. چون خدا را حکیم می دانیم باید اعتراف کنیم که کارهایش از روی حکمت صادر می شود اگر چه تفصیلش برای ما مجهول باشد.

 

    چند حدیث

 

مفضل بن عمر از امام صادق (ع) نقل می کند که: امیر مومنان علی (ع) فرمود: بدانید که زمین از حجت خدا خالی نیست اما خدا به واسطه نادانی و ستمکاری مردم دیده ایشان را از دیدن حجت فرو می بندد.

 

محمد بن فرج می گوید: امام باقر (ع) برایم نوشت: وقتی خداوند متعال بر مردم خشم گیرد ما را از کنارشان دور می سازد.

 

رسول خدا (ص): بهترین اعمال امت من انتظار فرج الهی است.

 

از ابو بصیر نقل شده که می گوید: امام صادق (ع)  فرمود: ای ابو بصیر! خوشا به حال شیعیان قائم ما که در ایام غیبت منتظر ظهور آن حضرت هستند و در دوران ظهور آن حضرت از او اطاعت می کنند آن ها همان اولیای خدا هستند که ترس و اندوهی ندارند.

 

امام باقر (ع) : هر کس از شما که بگوید:" اگر من قائم آل محمد را درک می کردم او را یاری می نمودم" مثل کسی است که در کنار او شمشیر می زند, بلکه بالاتر , مثل کسی است که همراه او شهید شده است.

 

رسول خدا (ص): انتظار فرج } و ظهور امام زمان (عج)} توام با صبر, عبادت است.

 

/ 6 نظر / 25 بازدید
حزب الله

سلام دوست عزيز از لطف شما بينهايت متشكرم شما نيز وبلاگ عالي داريد شما نيز با افتخار لينك شديد[گل] لبيك يا خامنه اي تا آخرين نفس ايستاده ايم اللهم عجل لوليك الفرج و العافيه والنصر

جمعیت پیروان روح الله

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما دوست و برادر گرامی و با تشکر از اینکه از وبلاگ جمعیت بازدید فرمودید. وبلاگ بسیار خوب و پر محتوایی دارید. وبلاگ شما با نام " پیرو ولایت " لینک شد. با تشکر مدیریت وبلاگ جمعیت پیروان روح الله

irani

سالها از اون روز های سخت ودای با امام می گذره و هر چه جلوتر میریم مردم خاطرشان از انتخاب بجای خبرگان آسوده تر میشه زعامت و رهبری آیت الله خامنه ای در این ۲۰سال حاصلی جز تثبت زحمات امام نداشت .ارتباط مردم هر روز با رهبرشان چون مرید ومراد از هم ناگسستنی تر شده هر چند جای امام آن مرشد بی بدیل زمان ما برای همیشه خالیست ولی تا سید علی هست غمی نیست .

irani

سلام ممنون از لطف شما با عنوان امام خامنه ای پیوند تان نمودم یا علی

سعید1358

با مطلبی تحت عنوان " جنگ نرمی که دوستش دارم " به روزم

اشعار فاطمی

سلام ما به رهبر عزیزمان و دوستدارانش افتخار می کنیم . من هم وظیفه ام را انجام دادم. برایم دعا کنید